Dynamiczny rozwój medycyny estetycznej pozwolił na wprowadzenie zabiegu frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej. Jest on polecany osobom chcących m.in. poprawić jędrność skóry, wypełnić drobne zmarszczki na twarzy oraz szyi, a także pozbyć się nieestetycznie wyglądających blizn potrądzikowych. Zalecany jest również w walce z tzw. pomarańczową skórką, czyli cellulitem oraz rozstępami pojawiającymi się na brzuchu i udach po ciąży.
W Katowicach w Klinice Markowicz zabiegi frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej wykonywane są niezwykle często.
Innowacyjny zabieg, jakim jest radiofrekwencja (RF) mikroigłowa to połączenie dwóch, od dawna stosowanych w medycynie estetycznej technik – mikronakłuwania oraz działania na naskórek falą elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej. Dzięki tej pierwszej dochodzi do delikatnego, mechanicznego uszkodzenia skóry, co pobudza procesy regeneracyjne. Zaletą tej drugiej jest ogrzewanie tkanek powodujące obkurczanie włókien kolagenowych i pobudzanie do produkcji nowego białka fibrylarnego. Połączenie tych dwóch technik pozwala na uzyskanie spektakularnego efektu.
Urządzenie do RF mikroigłowej wyposażone jest w specjalną głowicę ze sterylną nakładką. Na jej powierzchni znajdują się niewielkich rozmiarów igiełki pokryte złotem, które po przebiciu skóry są podgrzewane do wysokich temperatur – do 60 stopni Celsjusza. Fala elektromagnetyczna o częstotliwości radiowej przedostaje się następnie przez kolejne warstwy naskórka (na głębokość do 3,5 mm) i podgrzewa je.
Zabieg jest dla klientki całkowicie bezbolesny. Jego efekty można podzielić na natychmiastowe oraz długotrwałe. Po pierwszej serii radiofrekwencji mikroigłowej zauważa się większe napięcie skóry, co jest spowodowane obkurczeniem włókien kolagenowych. W 2-3 miesiące po zabiegu skóra staje się widocznie jędrna i sprężysta, co jest konsekwencją produkcji nowych białek fibrylarnych.
Do wykonania radiofrekwencji mikroigłowej w Katowicach kwalifikują się osoby borykające się z takimi defektami skórnymi jak:
Z zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej nie mogą skorzystać osoby:
Nie zaleca się również stosowania tej techniki na skórę podrażnioną i podatną na powstawanie przebarwień. Po wykonaniu zabiegu należy chronić naskórek przed promieniowaniem słonecznym (np. kremem z filtrem), unikać sauny i publicznych kąpielisk oraz powstrzymywać się przed forsownymi ćwiczeniami fizycznymi.